Про день міста Борисполя

Опубліковано 16.09.2022 о 14:05 | Переглядів: 989

Чи не кожне місто і село в Україні має один день у році, який традиційно відзначає як своє свято - День міста/села. Це може бути як дата якоїсь історичної події (не обов'язково саме заснування населеного пункту, адже у більшості випадків точна дата невідома), святого покровителя, державного чи професійного свята, чи якась інша традиційна дата. Часто святкування Дня міста замість фіксованої дати проводиться у близькі вихідні, щоб більше людей могло взяти участь у святкуванні.
Наше місто Бориспіль свій День міста традиційно відзначає у вересні. В останні роки (з 2013 року) це третя субота вересня, тобто найранішою датою може бути 15 вересня (2018), найпізнішою - 21 вересня (2013, 2019). Що ж стоїть за цією датою?
Відлік історії Борисполя прийнято вести від першої літописної згадки про місцевість, де постав Бориспіль. Саме такою непростою конструкцією правильно скористатися для визначення "точки відліку". Адже ми не знаємо точно навіть століття, коли тут постійно стали селитися люди і виникло поселення. Це може бути як Х століття (кінець), так і ХІІ (початок). А от подія, зафіксована в літописі і пізніше визначена як перша згадка цієї місцевості, сталася 24 липня 1015 року, коли у боротьбі за київський престол вбито сина Володимира - Бориса. Невдовзі православна церква Русі його канізувала і встановила день пам'яті - 24 липня (а згодом ще і 2 травня). З літопису неочевидно, чи мова йде вже про наявний населений пункт/фортецю, чи лише про місцевість. 
Наступні згадки, вже про Бориспіль, починаються вже від 1590 року. Але або без дат, або точно не у вересні. У цей час бориспільська ратуша використовувала печатку із зображенням святого Станіслава. Отже, на той час саме цей святий вважався покровителем Борисполя (день пам'яті 8 травня).
До кінця першої чверті ХХ століття своєрідними "днями міста" могли вважатися ярмарки. Це були дні, коли не лише продавали-купували, а й активно спілкувалися. Ярмарків у Борисполі було 4 на рік: Сиропусний (січень-лютий), Вознесенський (травень-червень), Петропавлівський (кінець червня), Євстафіївський (19-21 вересня).
Дні міста у їх сучасному розумінні стали відзначатися вже у пізньо-радянський час. При цьому днями міст і сіл майже завжди призначалися дати "визволення від німецько-фашистських загарбників". З Борисполя нацисти були вибиті 23 вересня 1943 року, отже саме 23 вересня і стало базовою датою відзначення свята Борисполя. Спочатку День міста відзначався у найближчу до 23 вересня суботу або неділю, а з часом змістився дещо раніше - на третю суботу місяця.

Схожі публікації


Коментарі до публікації

Наверх