Відзначення Зеленої неділі

Опубліковано 19.07.2019 о 09:30 | Переглядів: 454

Минулої неділі, 16 червня, на території музею відбулося святкування . Свято Зеленої неділі (Трійці) походить з дохристиянських часів і пов'язане з настанням літа. В його основі - культи Сонця, предків, дерев і квітів, нерозривно пов'язані між собою. З приходом християнства Зелені свята буди об'єднані зі святом П'ятидесятниці (Трійці) і стало відзначатися у чітко визначену наперед дату, хоч і змінну щороку - рівно через 7 тижнів по Великодню (який у свою чергу відзначається за місячно-сонячним календарем). Тож дата Трійці може бути як у травні, так і в червні (іноді, за календарем східних християн, випадаючи й після дня літнього сонцестояння).

Попри наданням святу християнського змісту давні дохристиянські звичаї і вірування впевнено простежуються й до теперішнього часу, особливо у сільській місцевості. Напередодні Трійці часто можна побачити на воротах садиб хоча б маленьку, але гілочку - клечання, а підприємливі мешканці виставляють на продаж запашне зілля лепехи (аїру). Хоч далеко не всі пам'ятають зміст цих алементів свята, але традицій дотримуються з покоління в покоління.

І ось вже понад десятиліття, майже щороку, на території Бориспільського державного історичного музею проходить відзначення цього свята - з піснями, танцями, обрядодійствами тощо.

Ось і цього року 16 червня прикрашене зеленню музейне подвір'я гостинно вітало бориспільців та гостей міста на святі. Для гостей свята було представлено: пісні, танці, елементи обрядодійств від творчих колективів міста, виставка творів декоративно-вжиткового мистецтва бориспільських митців, запашний куліш та чай на травах. Незважаючи на спеку, на свято завітало чимало гостей, що дає підстави сподіватися, що пам'ять про народні традиції і їх відтворення залишатимуться властиві і сучасним, і майбутнім поколінням.

---------
Ярослав Костін,
фото автора

Схожі публікації


Коментарі до публікації

Наверх