Археологічні дослідження у Борисполі: осінь 2020

Опубліковано 22.12.2020 о 17:16 | Переглядів: 440


У другій половині жовтня у Борисполі працювали археологи Інституту археології НАН України. Роботи проводилися на замовлення Бориспільської міської ради. Це був третій етап досліджень середмістя Борисполя, яке за даними писемних джерел та археологічних досліджень, забудовувалося ще в Середні віки (давньоруська доба).
Минулого, 2019 року, на ділянці за адресою вул. Верхній Вал, 10 був виявлений непогано збережений горн для випалу кераміки козацького часу, проте повністю дослідити його тоді не вистачило часу і він був законсервований.
Тож цьогоріч було вирішено продовжити роботи на цій же ділянці, продовжити вивчення горну та дослідити контекст його розташування.
З цією метою було розбито продовгуватий розкоп 12х4 м, розділений на три сектори (квадрати 4х4) та прирізку до нього (сектор 4), Під час робіт вдалося відкрити більшу частину горна (завадив виявлений фундамент споруди ХХ століття). Проте вдалося дослідити структуру горна, підтвердити попередній висновок щодо типу («горн-люлька») та чіткіше датувати період його функціонування: перша половина – третя чверть XVII століття.Поряд з горном (другий сектор) виявлено фрагмент зруйнованої печі, що, ймовірно, знаходилася у наземній споруді XVII – XVIII ст. Біля горна також виявлено залишки допоміжних об’єктів.
У цьому ж секторі (в тому числі й під піччю та передгорновою ямою) виявлено залишки дитячих поховань.
Третій сектор також містив сліди людської діяльності. Тут виявлено ще одне поховання (найімовірніше дитяче), фрагменти керамічного посуду.
У четвертому секторі виявлено, ймовірно, рештки житлового будинку ранньомодерного часу, фрагменти керамічного посуду, монету (солід) XVII ст., велику кількість фрагментів кісток зі слідами обробки, заготовка для кістяної ручки ножа, залізний інструмент.
Проведені дослідження восени 2020 року підтвердили значну цінність даної ділянки з археологічної точки зору. Виявлені знахідки дають змогу говорити про практичну безперервність людської діяльності тут. На такій невеликий площі (56 м2) вдалося знайти ознаки відразу двох промислів (хоч існували, ймовірно, у різний час): горн для випалювання кераміки та косторізну майстерню, а також житлових споруд пізнішого часу.
Більше того – консервація та музеєфікація горна, який доволі добре зберігся, додасть Борисполю туристичної привабливості, адже це лише другий в Україні виявлений горн того періоду. Так само унікальним є і віднайдення слідів косторізної майстерні. 
Які таємниці ховає в собі ще не досліджена частина вказаної ділянки, як і усе середмістя Борисполя – покажуть подальші розкопки. 
Схожі публікації


Коментарі до публікації

Наверх