Вітаю Вас Гість
Субота
25.01.2020
12:42

ми у соцмережах

Меню сайту
Борисполю - 1000
Декомунізація
календар
«  Січень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук
ПАРТНЕРИ
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Приєднуйся
 
Протокол № 3
 
засідання топонімічної комісії при Бориспільській міській раді
 
м. Бориспіль                                                                                         18.11.2015 р.
 
Присутні: 10 членів топонімічної комісії,
Депутати міської ради VI, VII скликань
 
 
ПОРЯДОК  ДЕННИЙ
 1. Про дотримання вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» щодо заміни у піврічний термін (з часу набуття ним чинності – до 21 листопада 2015 року) усіх назв, пов’язаних із комуністичною ідеологією та її діячами та очищення міст і сіл від ідеологічної спадщини більшовицього тоталітаризму.
 
СЛУХАЛИ:
Леонтій Сандуляк, голова топонімічної комісії, наголосив, що закон потрібно виконувати, тож єдиним питанням засідання є остаточне узгодження реєстру бориспільських об’єктів топоніміки, що потребують негайного перейменування. Громада міста достатньо поінформована з цього питання, адже у ЗМІ було багато публікацій з цього приводу, починаючи ще від 1991 року. Леонтій Іванович повідомив, що топонімічною комісією розроблено й узгоджено єдиний підхід до перейменування, озвучив критерії, згідно з якими має проводитися найменування та перейменування вулиць, інших об’єктів у місті задля повернення йому справжнього українського обличчя й українського духу. «Топоніми є одним із символів державотворення в Україні, - наголосив голова комісії, - символом патріотизму й духовності». Він також зазначив, що топоніми мають виховувати любов до рідної країни, свого краю, почуття національної гордості й національної гідності, високі національні якості та почуття причетності до загальнолюдської культури. Отже, маємо вшановувати постаті, пов’язані з Бориспільщиною і всією Україною, зі світом, які заслуговують на добру пам’ять, звеличують українську націю. Голова комісії повідомив присутніх про те, що топонімічною комісією здійснено оцінку нинішніх найменувань вулиць міста, які відносяться до періоду радянської влади над Україною, і, згідно з положеннями Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (далі у тексті – Закон № 317-VIII), є обов’язковими до перейменування. Перелік до перейменування налічує 53 назви (далі – Список №1). Необхідність перейменування кожного з цих топонімів обґрунтовано оціночною легендою. Узгоджено також пропозиції нових назв на заміну, які увічнюють імена визначних історичних осіб, ключові події та явища в історії України. Запропоновано також, наскільки це можливо, повернути місту історичні назви. Це наша відповідь тим, хто поширює думки про недоцільність присвоєння вулицям імен конкретних осіб. Адже назви, утворені від прізвищ видатних українців, й особливо військовиків, актуалізують історичну пам’ять про борців за волю України, а не чужої держави, як це було за радянських часів.
Ярослав Годунок, депутат міської ради, заявив про необхідність винесення узгодженого топонімічною комісією Списку №1 на найближчу сесію міської ради (на початку грудня 2015 року) та висловив сподівання, що депутати підтримають його.
Ігор Петренко, Петро Жувак та інші депутати підтримали цю пропозицію.
Петро Жувак, депутат міської ради, висловив свої міркування щодо деяких неузгодженостей з назвами, адже мешканці деяких вулиць пропонують свої варіанти назв замість запропонованих комісією, та закликав дослухатися до їх думки.
Людмила Пасенко, заступник голови комісії, докладно зупинилася на роботі, проведеній топонімічною комісією, а також Бориспільським державним історичним музеєм у питанні інформування громади міста щодо перейменування. Це:
 • підготовка звернень до депутатів, міського голови щодо важливості збереження надбань наших попередників, гідного пошанування достойних, передачі наступним поколінням бориспільців нашої правдивої історії;
 • публікацій у ЗМІ, створення та адміністрування інформаційно-дискусійних сторінок «Декомунізація Борисполя» у соціальних мережах;
 • укладання списку назв на перейменування (Список №1), загального списку назв, що їх рекомендовано для використання при найменуванні вулиць (Список №2).
Людмила Василівна зазначила також, що процес перейменування, хоча й дуже повільно, все ж відбувається у місті, й нові назви – Героїв Небесної Сотні (замість Радянської) та Миколи Карпенка (замість Косіора) – це наші перші кроки у пізнанні себе у своїй історії.
Борис Шапіро, депутат міської ради VI скликання, зауважив, що відсутність людей у залі – свідчення необізнаності містян у зазначеній темі. Також він запропонував внести до Списку №2 нову назву – «Проспект Героїв-льотчиків».
Л. Пасенко роз’яснила, що це засідання топонімічної комісії, а не громадські слухання, тому Борис Абрамович не має рації у своїх припущеннях про недостатню поінформованість містян у питаннях перейменування. Вона нагадала також, що офіційне обговорення триває з 22 вересня, тож його термін вже спливає й перейменування має неодмінно відбутися. Депутати ще мають час для проведення роз’яснювальної роботи на округах (до них доведено напрацювання топонімічної комісії), де мають повідомити своїх виборців про те, що вже ближчим часом уся топоніміка, пов’язана з комуністичним режимом, має бути замінена. Також Л. Пасенко повідомила, що згідно із законом, державна реєстрація документів із новими адресами буде безкоштовною. Тож вже на грудневій сесії міської ради депутати мають ухвалити доленосне рішення про перейменування, увійти в історію оновлювачами.
Тетяна Гойда, секретар топонімічної комісії, зазначила, що процес інформування громади міста про заходи з перейменування триває майже півроку. І хто хотів дізнатися, зокрема про наслідки перейменування, той мав змогу це зробити. За цей період надійшло близько 30 звернень: письмові, телефонні, через соцмережі тощо. Лише 7 із них містять конкретні пропозиції й оформлені згідно з процедурою перейменування. Решта – лише міркування, без аргументації й конкретних пропозицій. Наприклад, такі: «Жителям вулиці Якіра було б краще жити не на вулиці Гашека (пропозиція топонімічної комісії), а на вулиці Солов’їній, якої в Борисполі немає». Т. Гойда повідомила, що така назва вже присутня у «Переліку вулиць і провулків м. Бориспіль» за № 249, тобто така вулиця вже існує.
Існують і такі думки: «Історична назва вулиці Гришинська – не дуже актуальна в сучасних умовах», - тут коментарі зайві.
Топонімічна комісія наполягає, де це можливо, на поверненні бориспільським вулицям історичних назв, зокрема й Гришинської. Адже в бориспільців було відібрано й замінено на «ідейно відповідні» близько 50 назв. Відвойовуючи своє минуле й продовжуючи свій поступ у майбутнє, маємо гідно пошановувати пам’ять про минулі покоління.
Наталія Йова, директор Бориспільського державного історичного музею, наголосила, що знищення історичного топонімічного ландшафту було не просто зміною назв, а знищенням дорогоцінного спадку знань про місцеве середовище, про духовні надбання людей. Старі назви, якими б застарілими вони не здавалися, є пам’ятками історії та культури. До того ж ці назви природні, не несуть ідеологічного навантаження, не викликають негативних емоцій, обумовлені історично. Крім того, Н. Йова зауважила, що в чинній редакції «Переліку вулиць та провулків м. Бориспіль» є назви, що містять граматичні та стилістичні неточності, зокрема такі: Переяслівська, Лісна, Різдв’яна, Робоча, Василя Семеренка, Цвіточна, а назву «Тютюнника» необхідно уточнити, додавши до прізвища ім’я – Григора.
Андрій Пилипчук, депутат міської ради, запропонував також замінити назву озера – Комсомольське.
Ігор Петренко, депутат міської ради, запропонував внести до Списку №2 такі назви:
 • Юрія Іллєнка, кінорежисера
 • Андрея Шептицького, митрополита
 • Повстанська
Також він виступив за те, що перейменування слід проводити поетапно: передусім прийняти до розгляду й затвердити Список №1.
Л. Сандуляк натомість наполягав додати до Списку №1 ще 9 назв і вже цей доповнений список виносити на розгляд депутатів. Ним же були висунуті нові назви для цих вулиць:
 1. Ломоносова – Катерини Бранки
 2. Івана Кудрі – Петра Волянюка
 3. Інтернаціональна – Михайлівська
 4. Пров. Крупської – Марії Заньковецької
 5. 8 Березня – Шелестівка
 6. Герцена – Івана Козловського
 7. Корнійчука – Івана Некрашевича
 8. 1 Травня – Солонецька
 9. Соцмістечко – пропонується виділити вулиці – Героїв-льотчиків (паралельно вулиці Київський Шлях), Лицарів Війська Запорозького (між вулицями Захисників Вітчизни і Горького), Івана Піддубного (між вулицями Героїв-Льотчиків і Лицарів Війська Запорозького) та Володимира Момота (починатиметься від вулиці Івана Піддубного, перетинатиме Героїв-льотчиків і далі).
Кілька назв було запропоновано депутатами до включення в Список №2:
 • Степана Бандери (Я. Годунок, І. Петренко)
 • Героїв УПА (І. Петренко)
 • Євгена Коновальця (Я. Годунок)
Л. Сандуляк запропонував також  назву до Списку №2 – Січових стрільців.
Я. Годунок вніс пропозицію: змінити традицію однойменного називання вулиць і провулків. Провулки мають отримувати назви, не пов’язані з вулицями. Також він виступив проти надання вулицям назв, які не несуть ніякого смислового навантаження. «Ніяких «Огородніх», «Проектних», «Нових»» - наголосив депутат. Також він виступив за те, щоби назви, які увічнюють нашу національну історію, надавалися значним, великим вулицям, наприклад, на заміну назви «Горького» можна пропонувати назву «Степана Бандери».
Л. Сандуляк висловив впевненість, що справу з перейменування буде доведено до логічного завершення, й що Новий, 2016-й рік місто зустріне оновленим.
 
 
ВИРІШИЛИ:
 1. Топонімічна комісія погоджує клопотання мешканців вулиці Будьонного та пропонує назву «Черешнева» (замість «І. Черпака»).
 2. Топонімічна комісія погоджує клопотання мешканців вулиці Комсомольської та пропонує назву «Георгія Тороповського» (співпадає з попередніми пропозиціями комісії).
 3. Топонімічна комісія погоджує клопотання мешканців вулиці Пархоменка та пропонує назву «Святомиколаївська» (замість «Б. Мамайсура»).
 4. Топонімічна комісія погоджує клопотання мешканців вулиці Кірова та пропонує назву «Петропалівська» (замість «Г. Берло»).
 5. Топонімічна комісія погоджує клопотання мешканців вулиці Красіна та пропонує назву «Степана Криворученка» (замість «Лихоносівка»).
 6. Топонімічна комісія погоджує клопотання мешканців вулиці Дімітрова та пропонує назву «Вокзальна» (замість «І. Пулюя»).
 7. Топонімічна комісія погоджує клопотання мешканців вулиці Бєлінського та пропонує назву «Сергія Жигалка» (замість «А. Калити»).
 8. Топонімічна комісія не погоджує клопотання релігійної громади римо-католицької церкви Преображення Господнього щодо перейменування вулиці Дзержинського на «Спаса», оскільки дане клопотання підписане лише 27 особами – мешканцями даної вулиці, що менше за 2/3 усіх її мешканців, та залишає за собою право пропонувати історичну назву  «Бежівка».
 9. Топонімічна комісія погоджує ініціативи щодо перейменування:
 • вулиці Комуністичної на вулицю Сергія Камінського (замість пропонованої раніше назви «Д. Амеліна»);
 • вулиці Горького на вулицю Степана Бандери (замість пропонованої раніше назви «В. Момота»);
 • вулиці Енгельса на вулицю Антона Калити (замість пропонованої раніше назви «М. Каргера»);
 • вулиці Куйбишева на вулицю Михайла Вербицького (замість пропонованої раніше назви «Катерини Бранки»);
 • вулиці Ленінського Комсомолу на вулицю Митрополита Андрея Шептицького (замість пропонованої раніше назви «Федора Яновського»);
 • вулиці Мануїльського на вулицю Гофманську (замість пропонованої раніше назви «Бандуристів»);
 • вулиці Петровського на вулицю Данила Амеліна (замість пропонованої раніше назви «С. Камінського»);
 • вулиці Тухачевського на вулицю Богдана Ступки (замість пропонованої раніше назви «С. Жигалка»);
 • вулиці Фурманова на вулицю Авіаторів (замість пропонованої раніше назви «П. Дришлюка»);
 • вулиці Червоноармійської на вулицю Володимира Мономаха (замість пропонованої раніше назви «Козерівка»);
 • вулиці Чубаря на вулицю Вікентія Хвойки (замість пропонованої раніше назви «Василя Кочнєва»);
 • вулиці Щорса на вулицю Крашенівка (замість пропонованої раніше назви «Павла Полуботка»)
 1. Топонімічна комісія підтримує ініціативу з перейменування таких вулиць: Ломоносова (нова назва, яка пропонується комісією – Катерини Бранки), Івана Кудрі (Петра Волянюка), Інтернаціональна (Михайлівська), пров. Крупської (Марії Заньковецької), 8 Березня (Шелестівка), Герцена (Івана Козловського), Корнійчука (Івана Некрашевича), 1 Травня (Солонецька).
 2. Топонімічна комісія підтримує ініціативу з найменування вулиць на території Соцмістечка і подальшого виведення з ужитку даного топоніма та пропонує такі назви: Героїв-льотчиків, Лицарів Війська Запорозького, Івана Піддубного, Володимира Момота (для найбільших вулиць), а також Володимира Кочнєва, Василя Борисова, Анатолія Верняєва, Миколи Киянченка, Івана Богуславського, Івана Хижняка, Олексія Потапенка, Костянтина Могилка, Павла Дришлюка.
 3. Топонімічна комісія узгоджує повернення на карту міста історичних назв. З них на даному етапі є можливим затвердити такі: Бежівка, Глибоцька, Голубівка, Гришинська, Крашенівка, Рогозівський Шлях, Солонецька, Старокиївська, Шелестівка, Яцютівка (загалом 10 назв).
 4.  Топонімічна комісія підтримує ініціативу з перейменування озера Комсомольського та пропонує нову назву для цього об’єкта – «Олесницьке».
 5.  Топонімічна комісія пропонує Проект реєстру назв бориспільських вулиць, визначених до перейменування для винесення його на розгляд сесії міської ради. Список із 62 назв на перейменування і 74 – на найменування (13 назв визначені для найменування вулиць у Соцмістечку) додається (Додаток 1). До списку також додано назву «озеро Олесницьке» для заміни гідроніму «озеро Комсомольське».
 6. Топонімічна комісія рекомендує внести поправки до «Переліку вулиць та провулків м. Бориспіль», внісши сюди назви «Переяславська» (замість «Переяслівська»), «Лісова» (замість «Лісна»), «Різдвяна» (замість «Різдв’яна»), «Робітнича» (замість «Робоча»), «Василя Симиренка» (замість «Василя Семеренка»), «Квіткова» (замість «Цвіточна»), «Григора Тютюнника» (замість «Тютюнника»).
 7. Топонімічна комісія узгоджує у новій редакції «Загальний список назв, рекомендованих для найменування вулиць» (Список №2, додаток 2), які рекомендовані для найменування вулиць у майбутньому.
 8. Незгода з пропозиціями топонімічної комісії мусить бути вмотивованою.
 
 
 
 
 
Голова комісії                                                                                Сандуляк Л. І.
 
Секретар                                                                                         Гойда Т.М.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Додаток 1
до протоколу засідання топонімічної комісії
від 18.11.2015 р. №3
 
Список назв вулиць та інших об’єктів топоніміки міста Борисполя,
які потребують заміни та пропоновані варіанти назв
 
Стара назва Нова назва
1 Арсенальна Миколи Калмикова
2 Артема Лікаря Бахницького
3 Бєлінського Сергія Жигалка
4 Будьонного Черешнева
5 Ватутіна Старокиївська
6 Воровського Гришинська
7 Ворошилова Гетьмана Виговського
8 Герцена Івана Козловського
9 Горького Степана Бандери
10 Дзержинського Бежівка
11 Дімітрова Вокзальна
12 Енгельса Антона Калити
13 Жукова Миколи Березового
14 Петра Запорожця Ганни Каленченко
15 Інтернаціональна Михайлівська
16 Калініна Віри Онацької
17 Кірова Петропавлівська
18 Комінтерну Пантелеймона Куліша
19 Комсомольська Георгія Тороповського
20 Комуністична Сергія Камінського
21 Корнійчука Івана Некрашевича
22 З. Космодем’янської Павла Алеппського
23 Котовського Глибоцька
24 Красіна Степана Криворученка
25 Крупської пров. Марії Заньковецької
26 Івана Кудрі Петра Волянюка
27 Куйбишева Михайла Вербицького
28 Ленінградська Соборна
29 Ленін. Комсомолу Митрополита Андрея Шептицького
30 Ломоносова Катерини Бранки
31 П. Лумумби Василя Лукашевича
32 Р. Люксембург Бориса Гмирі
33 Мануїльського Гофманська
34 К. Маркса Голубівка
35 П. Морозова Академіка Глушка
36 Московська Андрія Шульги
37 О. Невського Северина Наливайка
38 Орджонікідзе Шолом-Алейхема
 
Додаток 1 (продовження)
 
39 Панфілова Симона Петлюри
40 Пархоменка Святомиколаївська
41 Петровського Данила Амеліна
42 Примакова Василя Швеця
43 Степана Разіна Байди-Вишневецького
44 Героїв Революції Тараса Трясила
45 Радгоспна Сергія Оврашка
46 Свердлова Бориса Дробинського
47 Суворова Рогозівський Шлях
48 Тельмана Дмитра Бортнянського
49 Тухачевського Богдана Ступки
50 Урицького Дем’яна Кошмана
51 Фрунзе Сергія Пилипенка
52 Фурманова Авіаторів
53 Кл. Цеткін Олеся Бердника
54 Чапаєва Яцютівка
55 Червоноармійська Володимира Мономаха
56 Чубаря Вікентія Хвойки
57 Щорса Крашенівка
58 Якіра Ярослава Гашека
59 1 Травня Солонецька
60 8 Березня Шелестівка
61 Соцмістечко Героїв-льотчиків
Лицарів Війська Запорозького
Івана Піддубного
Володимира Момота
Володимира Кочнєва
Василя Борисова
Анатолія Верняєва
Миколи Киянченка
Івана Богуславського
Івана Хижняка
Олексія Потапенка
Костянтина Могилка
Павла Дришлюка
62 озеро Комсомольське озеро Олесницьке
 
 
 
 
 
 
 
Додаток 2
до протоколу засідання топонімічної комісії
від 18.11.2015 р. №3
 
Загальний список назв,
рекомендованих для найменування вулиць
 
 
 
 1. Ісаака Бабеля
 2. Бандуристів
 3. Князів Безбородьків
 4. Ганни Берло
 5. Академіка Боголюбова
 6. Бубона
 7. Григорія Верьовки
 8. Визволителів
 9. Михайла Врубеля
 10. Героїв УПА
 11. Григорія Гуляницького
 12. Володимира Івасюка
 13. Юрія Іллєнка
 14. Михайла Каргера
 15. Братів Ковалевських
 16. Софії Ковалевської
 17. Юрія Кондратюка
 18. Євгена Коновальця
 19. Василя Котовича
 20. Дмитра Лежніна
 21. Сержа Лифара
 22. Миколи Макаренка
 23. Бориса Мамайсура
 24. Івана Миколайчука
 25. Панаса Мирного
 26. Петра Могили
 27. Миколи Мозгового
 28. Костянтина Москаленка
 29. Георгія Нарбута
 30. Іван Павкіна
 31. Миколи Панічкіна
 32. Сергія Параджанова
 33. Повстанська
 34. Павла Полуботка
 35. Марії Приймаченко
 36. Івана Пулюя
 37. Степана Руданського
 38. Січових стрільців
 39. Йосипа Сліпого
 40. Мелетія Смотрицького
 41. Охріма Судомори
 42. Тисячоліття Борисполя
 43. Михайла Ткача
 44. Наталії Ужвій
 45. Івана Черпака
 46. Никандра Чибісова
 47. Вільяма Шекспіра
 48. Федора Яновського
 49. Назарія Яремчука