Вітаю Вас Гість
Вівторок
28.01.2020
18:34

ми у соцмережах

Меню сайту
Борисполю - 1000
Декомунізація
календар
«  Січень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук
ПАРТНЕРИ
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Приєднуйся
Єврейське кладовище в Борисполі
 
Розташування: вулиця Старокиївська / Ватутіна

Єврейська спільнота у Борисполі з’явилася у середині Х1Х століття. Першопоселенні, що прибули до міста з Овруча, оселилися по вулиці Старокиївській(нині – Ватутіна). Жили євреї скупчено, зберігаючи свою мову, культуру, свою віру, власним коштом утримували синагоги, хедери. Вже наприкінці Х1Х – поч. ХХ століть, за свідченнями старожилів, євреї жили переважно в центрі, займалися торгівлею, ремісництвом.
Єврейське кладовище знаходилося в кінці вулиці Старокиївської. «Менш ніж за 200 ярдів від дороги (ярд – бл. 0,9 м) я знайшов маленьке єврейське кладовище, вкрите снігом» - читаємо у книзі Я.Рубіна. Колишній уродженець Борисполя відвідав місто свого дитинства у 20-х роках ХХ століття.
Опис єврейського кладовища знаходимо у звіті наукової експедиції, організованої ВУАК у 1925 році. «Єврейське кладовище міститься з краю Борисполя. Воно обнесено досить високим дерев’яним тином з дощок, загострених угорі. Кладовище не дуже велике, частина його залишається ще майже вільною, а в задньому кутку могили містяться дуже близько одна від одної і позаростали кущами.
Всі надгробки з архітектурного боку можна поділити на чотири головні типи. Надгробки 1-го типу, найбільш розповсюджені, мають вигляд якихось будівель; 2-й тип – високі стоячі дерев’яні дошки, досить товсті, з написами та, іноді, з орнаментом; 3-й тип,найменш  розповсюджений, являє собою стоячі широкі, але невисокі кам’яні плити з написами та орнаментами; 4-й тип – надгробки з сірого каменю, що мають вигляд товстих стовбурів з обрізаним гіллям».
Дослідники також зазначили, що для виготовлення надгробків використовувався досить різноманітний матеріал. Будови з цегли були затинковані або не затинковані, криті бляхою. Були такі споруди й дерев’яні, теж криті бляхою або деревом. Дерево використовувалося також як в окремих стоячих дерев’яних надгробках другого типу, так і в надгробках, в яких поєднувалися 1-й та 2-й типи. Кам’яні плити, як розташовані окремо, так і вмонтовані в стіни надгробків-будівель, були з білого мармуру, або з пісковцю.
Написи і орнаменти були у більшості випадків заглиблені, тобто видовбані в площі фона, або, навпаки, поглиблювався фон,даючи рельєфність зображення. Літери написів здебільшого були пофарбовані у чорний колір. На мармурі вони були іноді позолочені, рослинний орнамент на мармурі – майже завжди золотий. Колір багатосвічників – чорний. На плиті з пісковця з зображенням КЕСАР-ТЕЙРО та на дерев’яній плиті з зображенням  лева було виявлено сполучення чорного кольору з синьо-білим.
Наведемо й свідчення А.С.Шульги, старожила, почесного громадянина міста: «Єврейське кладовище було на вулиці Старокиївській. Пам’ятаю чималий простір з могилками, зарослими травою, і де-не-де стоїть кам’яний пам’ятник у вигляді стовбура  дерева. Це десь в районі бувшого «заготскоту»…
Зруйноване єврейське кладовище було в 70-х роках ХХ століття. Місце, де воно знаходилося, забудоване житловими багатоповерхівками.
Тетяна Гойда